הצטרפו לאיגרת השבועית

- האם זכור לך שקורצת מן החומר אשר ממנו עשויים כוכבים? - כן, אבל ברגע זה הבית הפוך וצריך להביא את הילד לגן ויש לי הופעה בערב והכביסה על החבל ויורד גשם.


יש תאטרון שהוא בידור

ויש שהוא שליחות אישית וחברתית

מקדש-מעט של אדם בדרך לתיקון עולם

 

(רגעים של התבוננות בהתנהגות אנושית

כי כל תנועה בחלל היא כרפרוף פרפר אי-שם)


(הפנייה בלשון זכר כפי שהיא מצוינת כאן היא ענין של הרגל ישן.

הקטעים הבאים מיועדים לגברים ולנשים)

 

נניח שאתה אדם שמאמין כי מה שחשוב בחיים זה להגיע להישגים מקצועיים, משפחתיים ואישיים וכדי להשיג מטרות אלו עליך להיות תחרותי ולהצטיין ולשאוף להיות "מספר אחד" בקבוצה שלך ולהילחם בכל כוחותיך כנגד הזולת ולהיות טוב יותר ממנו "כי מי שנשאר אחרון הוא ביצה רקובה" וזהו תרגום ישיר מאמריקאית ואתה לא רוצה להיות "ביצה רקובה" ואתה מאמין שאדם לאדם זאב וצריך להיות קשוח בהתנהגות שלך ואסרטיבי, כלומר להראות נחישות ומוטיבציה גבוהה להצטיינות ולחשוד בכל אדם אחר עד שהוכחה חפותו וכל העולם נגדך וכולם רוצים לנצל אותך ועליך לדאוג קודם לכול לעצמך וחשוב שיהיה לך הרבה כסף כי מי שאין לו כסף הוא "מפסידן" ואם מישהו אומר משהו, אתה מוצא את עצמך אומר משהו יותר חזק ממנו וככה אתה מנצח אותו בדיבורים ומרגיש טוב עם עצמך.

ועכשיו תאר לעצמך שאתה יוצא מביתך ונכנס למכונית ונוהג...

 

אבל

 

נניח שאתה אדם שמאמין כי מה שחשוב בחיים זה להגשים את עצמך ולעשות מעשים טובים למען הזולת ואינך חייב להיות תחרותי וגם לא להצטיין בשום תחום, אלא רק לעשות כמיטב יכולתך בתחום שבחרת לעסוק בו, כל עוד אתה יכול לסייע גם לזולת ואתה אדם יוצר שעושה את מה שאתה יכול לעשות, בלי שום קשר ליכולותיהם של אחרים ובשום פנים ואופן אינך משווה את ההישגים שלך לאלו של אחרים ואתה מאמין שבני אדם נולדו לחיות בשוויון, באחווה ובשיתוף, תוך עזרה הדדית והבנה לצורכי הזולת והרבה חמלה. לא חשוב כמה כסף יש לך כל עוד יש לך קורת גג ומזון ומטרה אנושית בחיים וכי כמה חדרי שינה אתה צריך כדי להניח את ראשך ולנוח? וכמה ארוחות ערב אתה יכול לאכול? אתה ממלא את מחסורך ונותן למי שנזקק ואתה בא אל כל אדם בחיוך ובאהבה ואם הוא סובל אתה מציע את עזרתך כדי להקל על סבלו.

ועכשיו תאר לעצמך שאתה יוצא מביתך ונכנס למכונית ונוהג...

 

הערה:


הדברים נאמרו במסגרת הרצאה והשומעים שמעו והגיבו. היו שהגיבו בהסכמה ובהזדהות והיו שהגיבו בביקורת, כלומר בהתנגדות. יבורכו המסכימים כי על דבריהם אין חובה להוסיף דבר כי מסכימים וממשיכים. יבורכו המתנגדים גם הם וראוי להשיבם תשובה. התברר שדברי הביקורת כולם ניתנים לריכוז במשפט מורכב אחד: "לא יכול להיות שאתה כזה או כזה! החיים הרבה יותר מורכבים מזה ובכל אדם יש קצת מזה וגם קצת מזה!"

תשובה: אכן כן, חיינו מורכבים ומלאי סתירות וניגודים, אבל במבחן המכריע שמתרחש לעיתים קרובות יותר ממה שנדמה לנו והוא מתקיים כמעט בכל בחירה שלנו, במבחן המכריע אתה אכן "כזה או כזה" ואף פעם אתה לא "קצת מזה וקצת מזה".

ועדיין, בסבירות מתקבלת על הדעת, הבחירה בידינו.

 

שלכם באהבה,

אמיר

לאיגרת השבועית של 2017 . 2 . 16